"Dbaj dobrze o swoje ciało, po to, by Twoja dusza miała ochotę w nim pozostać." - przysłowie hinduskie

Jaglany budyń czekoladowy

Kasza jaglana nieoficjalnie zwana jest "królową wszystkich kasz" ze względu na wysokie właściwości prozdrowotne. Produkuje się ją z prosa - zboża bezglutenowego, dzięki czemu mogą ją spożywać osoby chore na celiakię, z alergią na gluten lub cierpiące na nietolerancję glutenu. 

Te niepozorne żółte ziarenka dostarczają witaminy z grupy B oraz dużą ilość składników mineralnych m.in. żelazo, potas, magnez, cynk, miedź, mangan, selen, co sprawia, że działają zasadotwórczo na organizm człowieka. W 100 g surowej kaszy jest ok. 350 kcal. 


Dzięki dużej zawartości żelaza (najwięcej spośród wszystkich kasz) polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na niedokrwistość. A połączenie kaszy jaglanej z naturalnymi źródłami witaminy C (dzika róża, czarna porzeczka, papryka czerwona, brukselka, cytrusy, truskawki, kiwi)  potęguje jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. 


W porównaniu do kaszy gryczanej czy jęczmiennej zawiera dwa razy mniej błonnika, co daje ok. 3g na 100 g suchej kaszy, czyli prawie tyle samo ile znajduje się w kaszy manny. W związku z tym kaszę jaglaną można używać w diecie łatwo strawnej oraz w diecie niemowląt i małych dzieci. 


Natomiast osoby będące na diecie ubogoenergetycznej lub chorujące na cukrzycę powinny wziąć pod uwagę fakt, że pomimo swych prozdrowotnych właściwości kasza jaglana posiada wysoki indeks glikemiczny. Wskaźnik ten grupuje produkty pod względem szybkości wzrostu poziomu glukozy we krwi po ich spożyciu. Dlatego by zminimalizować ten efekt kasza jaglana w daniach powinna być łączona z białkiem.


Kasza jaglana zawiera krzem. Niewiele produktów spożywczych zawiera ten składnik, a  wpływa on  korzystnie na stawy, skórę, włosy i paznokcie.



Pamiętaj:


  • Kaszę jaglaną przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku i zużywaj ją na bieżąco, gdyż długo przechowywana gorzknieje, ze względu na wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które jełczeją.
  • Nie mieszaj kaszy podczas gotowania, gdyż może to spowodować jej przypalenie.
  • Istnieją dwa sposoby na dobre ugotowanie kaszy:
    • I: Kaszę upraż na suchej patelni do momentu gdy zacznie uwalniać orzechowy zapach. Następnie przepłucz ją na sitku gorącą wodą, wsyp do garnka i zalej ją wrzącą wodą w proporcji 1:2 (jedna miarka kaszy na dwie miarki wody). Gotuj na małym ogniu 15 minut od zagotowania. Wyłącz gaz i zostaw kaszę na 10 minut. Pamiętaj by nie mieszać kaszy podczas gotowania.
    • II Wszystko jak wyżej, ale bez prażenia na suchej patelni. I najpierw przelewamy ją zimną wodą, a następnie gorącą lub wrzątkiem.


Zastosowanie w kuchni:


  • do dań na słodko: ze świeżymi lub ugotowanymi owocami, z owocami suszonymi, orzechami, wiórkami kokosowymi, kakao, mlekiem, jogurtem naturalnym, napojami roślinnymi, zmiksowana ugotowana kasza ze słodkimi dodatkami jako zamiennik "kupnych" słodyczy, np. rafaello z kaszy jaglanej 
  • do dań wytrawnych: jako dodatek skrobiowy do drugiego dania, do zup, gulaszów, sałatek, kotletów (rozgotowana kasza może służyć jako składnik sklejający, zamiast jajek)
  • po zmieleniu surowej kaszy otrzymujemy mąkę jaglaną, z której możemy tworzyć budynie, zagęszczać zupy, sosy.
  • Można ugotować większą ilość kaszy jaglanej i przechowywać 2-3 dni w lodówce. Dzięki czemu nie będziemy musieli każdorazowo gotować porcji kaszy i szybciej po nią sięgniemy.

Spróbujcie włączyć do swojej diety potrawy z dodatkiem kaszy jaglanej, a na pewno nie pożałujecie! 



Jaglany budyń czekoladowy
1 porcja (z mlekiem krowim)  240 kcal  B - 10,3 g  T - 5,5 g  W - 36 g    3,5 WW



Składniki na 2 porcje:


  • Kasza jaglana 3 łyżki (40g) lum mąka jaglana jeśli nie posiadasz młynka by rozrobnić kaszę
  • Mleko krowie, roślinne 2 niepełne szklanki (400g)
  • Daktyle suszone 8 szt. lub więcej jeśli chcemy słodszą wersję drobno pokrojone i namoczone w gorącej wodzie
  • Kakao naturalne 2 łyżeczki


Wykonanie:



  1. Kaszę jaglaną prażymy (najlepiej w garnku w którym będziemy ją gotować) kilka minut, do momentu aż zacznie wydzielać orzechowy zapach. 
  2. Następnie miksujemy ją w młynku do kawy. Do garnuszka wsypujemy zmiksowaną kaszę, daktyle, zalewamy zimnym mlekiem i dodajemy kakao. Dokładnie mieszamy i gotujemy pod przykryciem 15 minut od czasu do czasu mieszając (najlepiej przy pomocy rózgi).
  3. Podajemy na ciepło lub na zimno z malinami.




Jedno z naszych ulubionych śniadań :)


Smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Było smaczne? Niesmaczne? Udało się? Nie udało? Podziel się komentarzem i zdjęciem przygotowanej potrawy :)