"Dbaj dobrze o swoje ciało, po to, by Twoja dusza miała ochotę w nim pozostać." - przysłowie hinduskie

Ogórek zielony czy kiszony, co wybierasz?

Nadszedł sezon ogórków. Pojawiły się na naszych działkach, straganach, uśmiechają się do nas ze skrzynek w hipermarketach. Najpopularniejszym sposobem ich utrwalenia i cieszenia się smakiem w chłodne, zimowe wieczory jest kwaszenie. Lecz czy jest to najlepszy sposób ich utrwalenia? Ogórek świeży czy kwaszony - który bardziej wartościowy?


Ogórek świeży składa się w 96 procentach z wody, co czyni go niskokalorycznym warzywem (6-8 kcal/100g), jednakże nie ma do zaoferowania zbyt dużej palety witamin, w największych ilościach dostarcza witaminy K (odpowiedzialnej za krzepliwość krwi) oraz makroelementów tj. magnez i potas.

 Zawiera w sobie enzym askorbinazę, która powoduje niszczenie witaminy C w produktach przechowywanych blisko ogórka. Dotyczy to szczególnie pomidorów, które tak chętnie łączymy. Przez ten związek neutralizujemy zawartą w pomidorze wrażliwą witaminę. Poza tym ogórek zielony niczym specjalnym się nie wyróżnia.Jednakże gdy poddamy go procesowi kwaszenia - najstarszej i najpopularniejszej metody utrwalania żywności - jego wartości odżywcze znacznie wzrosną!
Podczas kiszenia tworzy się kwas mlekowy, który dobroczynnie wpływa na naszą florę jelitową, wymiatając z niej chorobotwórcze drobnoustroje, zaszczepiając przy tym dobre bakterie, które podnoszą naszą odporność i regulują pracę układu pokarmowego.

Kiszonki to dobre źródło witaminy C, magnezu oraz błonnika. Ubywa z nich kalorii, a co za tym idzie polecane są podczas odchudzania. Wrażliwe żołądki mogą się o niego pokusić, gdyż w przeciwieństwie do świeżego ogórka są łatwostrawne.

Nadciśnieniowcy powinni kontrolować spożycie kiszonek ze względu na dużą zawartość soli, dlatego należy je łączyć ze świeżymi warzywami i owocami.

Tymczasem zapraszam do wypróbowania przepisu na domowe kwaszone ogórki, gdyż te sklepowe najczęściej są przesolone. A kiszenie ogórków to nie sztuka i warto je sobie przyrządzić samemu. Ogórki kwaszone
1 porcja (100g)   11 kcal  B - 1 g  T - 0,1 g  W - 1,4 g  błonnik - 0,5 g   1/6 WW 

Składniki na 10 słoików o pojemności 1 litra:
 • 10 słoików o pojemności 1 litra
 • 4 kg ogórków gruntowych
 • 20 ząbków czosnku
 • kilka łodyg kopru
 • 100 g świeżego obranego chrzanu
 • liście dębu, chrzanu lub wiśni
 • 5 płaskich łyżek soli kamiennej
 • 5 litrów wody

Wykonanie:
 1. Ogórki umyć, wkładać pionowo do słoików, dokładając przy tym po 2 ząbki czosnku i 10g chrzanu i kopru, po uzupełnieniu całego słoika na wierzch należy umieścić po kilka liści dębu, chrzanu lub wiśni. 
 2. W garnku ogrzewamy wodę i rozpuszczamy w niej sól.
 3. Następnie letnią wodą zalewamy wszystkie uzupełnione składnikami słoiki. Zakręcamy i przez kilka dni przechowujemy w temperaturze pokojowej. Potem umieszczamy je w chłodniejszym miejscu, np. w piwnicy.  
 4. Jednak już po 4 dniach możemy otworzyć słoik i cieszyć się smakiem ogórków mało solnych równie pysznych i jakże odżywczych!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Było smaczne? Niesmaczne? Udało się? Nie udało? Podziel się komentarzem i zdjęciem przygotowanej potrawy :)