"Dbaj dobrze o swoje ciało, po to, by Twoja dusza miała ochotę w nim pozostać." - przysłowie hinduskie

Aromatyczny parapet


                Współczesne osiągnięcia nauki coraz bardziej odciągają człowieka od bezpośredniego obcowania z naturą i powodują tym samym wiele skutków ubocznych. Chociażby postępująca plaga rozwijających się chorób cywilizacyjnych, zmotoryzowanie oraz praktycznie uwięzienie w mieszkaniach z betonu – z coraz mniejszą możliwością wyciszenia się oraz zetknięcia się chociaż z cząstką przyrody – to tylko niektóre z owych negatywnych skutków.

Ponadto wiele produktów oferowanych w sklepach są naszpikowane przeróżnymi „cudeńkami” teraźniejszego świata, dlatego warto poszukać sposobów na najzdrowsze urozmaicenie swojego jadłospisu. Pomocna w tym przypadku może okazać się magiczna moc ziół.

Podążając tym sposobem myślenia postanowiłam wzbogacić swoją kuchnię o nowe doniczki. Do hodowli na początek wybrałam pięć różnych odmian roślin, które są cenione ze względu na ich uniwersalność. Wszystkie  posadzone przeze mnie oraz równie popularne, które można hodować w domu przedstawiam poniżej. I zachęcam do utworzenia osobistego domowego i jakże aromatycznego parapetowego ogródka!


Bazylia
W każdym większym sklepie można ją kupić gotową w malutkiej doniczce, jednakże wyhodowana samodzielnie z nasion pięknie uwalnia swój aromatyczny cynamonowo-korzenny zapach i przede wszystkim od zalążka jest „nasza”. Dlatego warto ją posiać w doniczce o średnicy nie mniejszej niż 10 cm. Do doniczki napełnionej ziemią (uniwersalna, do kwiatów) do wysokości  1 cm poniżej brzegu wysiewamy 10-15 nasion, następnie przykrywamy je 0,5 cm warstwą gleby i delikatnie uklepujemy. Bazylia potrzebuje dużo słońca i wody, ale należy pamiętać by podlewać ją tylko po południu.

 po dwóch miesiącach...
Ta indyjska przyprawa:
·         pobudza apetyt,
·         poprawia trawienie
·          jest pomocna w stanach ogólnego osłabienia, wzdęciach.

Lepiej rozrywać ją palcami niż siekać, dzięki czemu zielone listki nie ściemnieją. Zioło to uwydatnia smak potraw jednak należy dodawać ją  dopiero pod koniec gotowania, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury – gorzknieje. Idealnie harmonizuje z pomidorami, jajkami, rybami, czosnkiem oraz z daniami kuchni śródziemnomorskiej.


Szczypiorek
Z nasion sadzimy podobnie jak bazylię lub kupujemy sadzonki, które przesadzone do doniczki będą pięknie rosły. Podobnie jak inne warzywa cebulowe ma działanie antybiotyczne. A dzięki zawartości  witamin A, B, C oraz potasu, żelaza i magnezu wykazuje wielostronne działanie: wzmagając apetyt, korzystnie wpływa na żołądek oraz nerki – pobudzając ich czynność. A równocześnie stosowany z dietą ubogą w sód – obniża ciśnienie. Stosowany jako dodatek do wielu potraw m.in.: zup, sosów, jaj, kanapek, twarożku.Lubczyk
Od średniowiecza znany jako afrodyzjak, jednak po części niesłusznie, gdyż działa głównie moczopędnie (mając zastosowanie u osób chorujących z powodu nerek), wiatropędne i wykrztuśne. 


Jest rośliną, którą raczej powinno się wysiewać w ogrodzie ze względu na bogaty system korzeniowy, ja jednak zaryzykowałam i wybrałam większą doniczkę. Liście ze względu na swój silny zapach należy stosować ostrożnie i dodawać do tych potraw do których powszechnie stosuje się popularną Maggi, gdyż jest ona produkowana właśnie z tego magicznego zioła.


Pietruszka
Nać pietruszki jest bogaty w witaminę C, substancje mineralne i olejki eteryczne, które nadają jej specyficzny aromat, dzięki któremu potrawy nią przyprawione wydobywają swoje najlepsze walory smakowo-zapachowe. 


Działanie odświeżające oddech, moczopędne , skuteczna przy wzdęciach to jej najważniejsze cechy. Cenna uwaga dla kobiet ciężarnych – nie należy jej spożywać w zbyt dużych ilościach, gdyż wykazuje działanie poronne.

Mięta pieprzowa i zielona
Wysoko  ceniona od niepamiętnych czasów, dzięki zawartości olejku mentolowego i substancji zapachowych stosujemy w przeziębieniach, dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. 

po dwóch miesiącach...
Mięta jest świetnym dodatkiem do potraw zarówno słodkich, np. czekolady, jak i warzyw, mięs, a dodana do gotujących się ziemniaków uwypukli ich walory smakowe.

Rozmaryn lekarski
Uznawany za symbol wierności – dawniej wpinany w wianki panien młodych, dziś jest ceniony ze względu na liczne właściwości lecznicze: wpływa korzystnie na problemy trawienne, ma właściwości wzmacniające, poprawia ukrwienie-rozszerzając naczynia krwionośne. 


Liście rozmarynu są świetną przyprawą do potraw z ziemniaków, ryb i mięsa, jednakże należy dodawać je pod koniec gotowania, gdyż w innym wypadku może utracić swój przyjemny zapach.


Źródła:
Petra Altmann, Zioła z klasztoru – naturalne zapobieganie i leczenie
Janina Obidzińska, Zioła w gospodarstwie domowy
Piotr Metera, Zioła w doniczkach
Lesley Bremness, Wielka księga ziół

3 komentarze:

 1. You can either take inst loan via it is ultimate rootage of aid or attention to all kind of financial problems.
  Are you inquisitory for cash in hand that are accessible to these needs, they need capable medium of exchange aid.
  paydayukOr maybe you
  went to a bank or a recognition union, but either you were request to loans online
  and lick all problems. Through same day unlatched loans , it is
  also possible for you to adopt role in how oftentimes these loans
  are used. Know how to decide the exact quantities provided by $100 to help you $1500 with comparatively easy payment prime of
  14-31 nights. The rational motive nates this is that the because of the bad response.
  You don't need to emphasis thing everyone's to
  buy with.

  OdpowiedzUsuń
 2. It's difficult to find knowledgeable people about this topic, but you sound like you know what you're talking about!
  Thanks

  my blog post terakota

  OdpowiedzUsuń
 3. też jestem szczęśliwą posiadaczką ziołowej doniczki :)

  OdpowiedzUsuń

Było smaczne? Niesmaczne? Udało się? Nie udało? Podziel się komentarzem i zdjęciem przygotowanej potrawy :)