Tradycyjne rogaliki w całości są robione z mąki pszennej, jednak osoby dbające o sylwetkę oraz diabetycy powinni unikać produktów wykonanych z tej wysoko oczyszczonej mąki.
Jednakże poprzez dodatek mąki graham lub pełnoziarnistej produkty wcześniej niepolecane stają się bardziej przystępne.
Rogaliki bez cukru, za to by dodać im odrobinę słodyczy - kosteczka czekolady mlecznej wydaje się być na miejscu. Zatem zapraszam do próbowania i rozkoszowania się cudnym zapachem świeżo upieczonych słodkości!
Grahamkowe rogaliki z czekoladą
1 rogalik 102 kcal B - 1,8 g T - 5,5 g W - 10 g błonnik - 0,6 g 1 WW
- Mąka pszenna 350 g
- Mąka pszenna graham 150 g
- Drożdże 3/4 kostki
- Jogurt naturalny 210 g
- Masło 200 g
- 3 białka
- Sól szczypta
- Stewia 3 - 5 łyżeczek
- Czekolada mleczna 3 tabliczki (48 kostek)
Wykonanie:
1. Drożdże połączyć z jogurtem - dokładnie wymieszać.
2. W misce mąkę połączyć z masłem za pomocą noża.
3. Dodać do mąki i masła pozostałe składniki i dokładnie zagnieść ciasto.
4. Ciasto podzielić na 6 części i odstawić do lodówki na 1 godzinę.
5. Po upływie wskazanego czasu rozwałkować ciasto na okrągły placek i podzielić na 8 trójkątów (tak jak pizze).
6. Na każdy z trójkątów położyć jedną kostkę czekolady i rolować rogale od podstawy trójkąta.
7. Piec w 200 stopniach z termoobiegiem przez 10 minut, aż do osiągnięcia złotego llub jasnobrązowego koloru.
Smacznego! :)
Aż mi ślinka pociekła :PP
OdpowiedzUsuńcudowny pomysl na alternatywe dla tych pszennych:) ja czesto mam ochote na slodycze podczas diety,a takie razowe slodkosci sa na pewno duzo lepsze dla zdrowia niz przetworzone slodycze i wcale nie trzeba rezygnowac z diety. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńTo że jesteśmy na diecie nie oznacza, że mamy się katować i odmawiać sobie wszelkich rozkoszy podniebienia, wystarczy mała modyfikacja i już możemy się cieszyć czymś co w pierwotnej wersji byłoby niewskazane :)
UsuńSmacznego chudnięcia :)
Pozdrawiam :)
Jak ja lubię rogaliki....
OdpowiedzUsuńW takim razie zapraszam do wypróbowania przepisu i podzielenia się wrażeniami ;) pozdrawiam :)
UsuńUwielbiam takie rogaliki. Muszę zrobic takie koniecznie :-)
OdpowiedzUsuńa ja mam pytanie? Mogę dostać przepis na mniejsza liczbę tych rogalików (ok. 20-30) i zamiast czekolady moge wlozyć dżem albo maliny? :)
OdpowiedzUsuńWitam :)
UsuńWystarczy zmniejszyć proporcję w przepisie o połowę i wyjdą 24 rogaliki :) a do środka najlepiej włożyć np. marmoladę lub powidła, które są gęściejsze od dżemu, gdyż dżem może wypłynąć podczas pieczenia... A z malinami nie próbowałam, ale zapewne wyszłyby pyszne :) jeśli zostanie wypróbowane to z niecierpliwością czekam na podzielenie się spostrzeżeniami :)
Pozdrawiam :)
Wyszły bardzo dobre. Włożyłem czekoladę 70% ze skórką pomarańczową i to był super pomysł. Wyrosły bardziej na rogale niż rogaliki. Fantastyczne w dotyku ciasto, aż się głaskać chciało, ale niewielki dodatek mąki graham i słodziku nie czyni z nich rogalików dietetycznych. Do tego same białka. :-) Sorry, zółtka przy kostce masła z pół kilogramem węglowodanów, to bardzo mały pikuś. Ładniejsze wychodzą, gdy się je posmaruje jajkiem przed pieczeniem. Przydaje się też zapach waniliowy w proszku, będzie bardziej dietetyczne ;-) I na koniec ostrzeżenie. Nie wiem co mi odbiło, że ciasto w lodówce nie urośnie. Właśnie że rośnie i mam półkę do mycia od spodu. /aiki102/
OdpowiedzUsuńMąkę graham dodaje do większości wypieków, chociażby po to aby udowodnić że z dodatkiem tej mąki ciasta równie smaczne wychodzą, a jak wiadomo mąka graham zawiera o wiele więcej błonnika oraz składników mineralnych, więc chodzi o to że jeżeli już mamy ochotę na coś słodkiego to żeby to chociaż nie były puste kalorie :)
UsuńA całe jajka można oczywiście użyć, jednak ktoś kto liczy dokładnie kalorie to każda możliwa dodatkowo zaoszczędzona kaloria jest na wagę złota :)
Ja również smaruję rogaliki białkiem, ale zapomniałam dopisać tego do przepisu, ale już poprawiam :)
Pozdrawiam i cieszę się że wyszły smaczne ;)